انتخاب چاپگر مناسب برای خانه، دفتر کار یا کارخانه کار دشواری است. امروزه در بازار انواع و اقسام چاپگرها وجود دارد و هر کدام هم تقریبا فناوری متفاوتی با دیگر چاپگرها دارد و برای رفع نیازهای مختلفی طراحی شده است. اندازه و شکل ظاهری آنها نیز با یکدیگر متفاوت است، از چاپگرهای کوچک قابل حمل گرفته تا چاپگرهای بزرگ و صنعتی. هر کاربر با توجه به نیازی که دارد چاپگری متفاوت را تهیه می کند. برخی از چاپگرها برای عکاس ها مناسب است، برخی فقط به درد کاربران خانگی می خورد.

انتخاب چاپگر مناسب برای خانه، دفتر کار یا کارخانه کار دشواری است. امروزه در بازار انواع و اقسام چاپگرها وجود دارد و هر کدام هم تقریبا فناوری متفاوتی با دیگر چاپگرها دارد و برای رفع نیازهای مختلفی طراحی شده است. اندازه و شکل ظاهری آنها نیز با یکدیگر متفاوت است، از چاپگرهای کوچک قابل حمل گرفته تا چاپگرهای بزرگ و صنعتی. هر کاربر با توجه به نیازی که دارد چاپگری متفاوت را تهیه می کند. برخی از چاپگرها برای عکاس ها مناسب است، برخی فقط به درد کاربران خانگی می خورد.

استفاده کنندگان چاپگرها

۱- کاربران خانگیcb411a

برخلاف انتظار همگان، کاربر خانگی از چاپگر زیاد کار می کشد. چاپ گزارش، کتابچه، کاتالوگ و تصویر که تمایل دارد همه اینها را با هزینه کم هم انجام دهد. به همین دلیل است که بیشتر کاربران خانگی سراغ چاپگرهای رنگی جوهرافشان می روند. این چاپگرها بین ۵۰ تا ۱۵۰ دلار قیمت دارند و می توانند کار را راه بیندازند.

این کاربران همچنین می توانند یک چاپگر لیزری رنگی برای کیفیت بهتر متون و تصاویر تهیه کنند که حداقل قیمت آن ۲۰۰ دلار است. اگر کاربران خانگی در خانه به امور کاری شان نیز می پردازند، بهتر است به فکر تهیه یک چاپگر چند کاره باشند.

۲- نویسندگان

Dell-Laser-Printer-1100

از هر دسته ای که باشند، نیاز به چاپگری دارند که متون گوناگون را به سرعت و صفحه به صفحه چاپ کرده و بیرون بدهد. چاپگر لیزری شخصی می تواند تمام مشکلات را حل کند و از تمام صفحه ها را پرینت بگیرد. حداقل قیمت چاپگرهای لیزری شخصی نیز ۱۰۰ دلار است، اما نسبت به چاپگرهای جوهرافشان، هزینه سربار کمتری دارند و چاپ کردن با آ نها بسیار ارزان تر تمام می شود. این نوع چاپگرها برای دانشجویان نیز توصیه می شود چرا که می شود صفحه های زیادی را با هزینه پایین چاپ کرد. این گروه از کاربران همچنین می توانند یک چاپگر معمولی جوهرافشان تهیه کنند تا کارشان راه بیافتد و امکان چاپ رنگی نیز وجود داشته باشد. اما با قیمت کمی بیش از ۱۰۰ دلار می توان چاپگر جوهرافشانی تهیه کرد که هم سریع باشد هم کیفیت خوبی داشته باشد.

۳- عکاسان دیجیتال

هر چاپگر جوهرافشانی که رنگی باشد، می تواند برای این قشر سودمند باشد. اما اگر لازم است نتایج حرفه ای از عکس ها دریافت شود، به چاپگری نیاز است که بتواند رنگ های بیشتری را تولید کرده و به چاپ برساند. برای بررسی کیفیت بیشتر چاپگرها، بهتر است میزان gamut و ویژگی های جوهرها را مطالعه کرد. همچنین پشتیبانی از کاغذهای مختلف و ابزارهای مدیریت رنگ ها در این چاپگرها نیز برای انتخاب و خرید مهم است.

اگر عکاس دیجیتال هستید اما تصاویر زیادی را پرینت می گیرید و همچنین سرتان حسابی شلوغ است، بهتر است به سراغ چاپگرهای چند کاره بروید که باقی کارهای اداری را هم بتوان با آن انجام داد. این چاپگرهای چند کاره می توانند مستقیم به حافظه جانبی وصل شده و حتی تصاویر را پیش از چاپ روی LCD نشان دهند.

۴
– صاحبان مشاغل

اگر صاحب شغل کوچکی هستید، یک چاپگر چند کاره بهترین انتخاب است. این دستگاه ها هم چاپگر هستند، هم کپی می گیرند، هم اسکن می کنند و هم ماشین فاکس هستند. این دستگاه ها که در دو نوع لیزری و جوهر افشان هستند، هم در مصرف فضا و هم هزینه صرفه جویی می کنند.

قیمت مدل های جوهرافشان از ۱۰۰ دلار شروع می شود. هر چند برای ارسال فاکس بهتر است از یک دستگاه فاکس با قابلیت دریافت چندین صفحه کاغذ استفاده شود. چاپگرهای لیزری رنگی، بسیار مفید هستند اما قیمت آنها نزدیک ۵۰۰ دلار است.

Printer۵- مدیر شرکت بزرگ

اگر در یک محل بزرگتر از یک شرکت کوچک نیاز به نصب اینترنت دارید، در این صورت باید از چاپگرهای کار گروهی استفاده شود.

این چاپگرها که در اصل برای دریافت درخواست های سنگین و هم زمان طراحی شده اند می توانند با چاپ بیش از ۲۰ صفحه در دقیقه، درخواست های زیادی را پاسخگو باشند. این چاپگرها از ۴۰۰ دلار به بالا قیمت دارند و در مقایسه با چاپگرهای لیزری خانگی تفاوت قدرت بسیار زیادی دارند.

این کاربران همچنین می توانند از یک چاپگر جوهرافشان از نوع تجاری استفاده کنند که بتواند به شبکه متصل شود.

ویژگی های یک چاپگر مناسب

 

۱- قابلیت حمل

اگر نیاز به این باشد که تمام دفتر کار را در یک کیف و لپ تاپ خلاصه کرد، باید به سراغ دسته دیگری از چاپگرها رفت. چاپگرهای جوهرافشان قابل حمل زیادی وجود دارند که بین یک تا ۳ کیلوگرم وزن دارند و با باتری کار می کنند. حتی این چاپگرها قابلیت چاپ از طریق بی سیم و تلفن را هم دارند. راه حل دیگر برای این کاربران این است که چاپگری تهیه نکنند. بیشتر کسانی که مدام در رفت و آمد هستند، به سازمان های اداری گوناگون مراجعه می کنند و در این شرکت ها معمولا چاپگر وجود دارد.

۲- چگونگی تشخیص ویژگی ها

وقتی می خواهید یک چاپگر را ارزیابی کنید، نخستین چیزی که مشاهده می کنید، فهرست بلند بالایی از عبارات و واژگان مخفف شده از جمله dpi و ppm است. این عبارات نه تنها گیج کننده هستند، بلکه گاهی غیر واقعی هم بوده و چیزی نیستند که در هنگام کار به دست می آید.

۳- وضوح

یکی از مهم ترین ویژگی های یک چاپگر حداکثر تعداد نقاطی است که می تواند در یک نقطه به چاپ برساند. این عدد که در چاپگرهای لیزری مثلا ۶۰۰ در۶۰۰ پیکسل به عنوان حالت ایده آل است به این معنا است که این چاپگر توانایی چاپ ۶۰۰ نقطه در یک اینچ مربع را داراست. در حالت تئوری چاپگری که بتواند بیشتر از این مقدار چاپ کند، کیفیت بسیار بالایی دارد.

هرچند که تولیدکنندگان با این ارقام بازی می کنند، اما در عمل تفاوت چندانی میان چاپ ۶۰۰dpi و چاپ های بالاتر از آن وجود ندارد.

۴- سرعت چاپ

چاپگری بهتر است که بتواند تعداد صفحه بیشتری را در واحد دقیقه (ppm) چاپ کند. به نظر ساده می رسد اما مساله به همین سادگی ختم نمی شود. برخی از تولیدکنندگان برای این که بالاترین سرعت را تبلیغ کنند، یک متن ساده را با پایین ترین کیفیت آزمایش می کنند. بسته به تجربه دارد اما معمولا می توان نیمی از سرعتی که روی جعبه نوشته شده را به عنوان سرعت واقعی در نظر گرفت!

a3-printer-8

۵- اتصالات

هم اکنون کابل USB توسط تمام چاپگرها پشتیبانی می شود. اما اگر بخواهید در محیطی قدیمی چاپگر را نصب کنید، همه چاپگرها از پورت های موازی ۲۵ پین پشتیبانی نخواهند کرد. بنابراین بهتر است بسته به محیطی که می خواهید چاپگر را در آنجا نصب کنید، وضعیت اتصال آن را هم در نظر داشته باشید. همچنین چاپگرهای جدید با قابلیت اتصال بی سیم وجود دارند و می توانند به صورت بی سیم، بلوتوث یا کابل اترنت به دیگر سیستم ها متصل شوند.

۶- پردازنده و حافظه

تقریبا تمام تولیدکننده های چاپگر اطلاعاتی در مورد پردازنده و حافظه چاپگرها ارائه می کنند، اما در کاربری های شخصی این اطلاعات بی فایده است. چرا که کامپیوتر تمام کارها را انجام می دهد و فقط یک صفحه ساده به چاپگر می فرستد. اگر چندین کاربر داشتید و همواره به دنبال چاپ تصاویر باکیفیت بودید، در این صورت چاپگری نیاز دارید که حافظه و پردازنده خوبی داشته باشد.

۷- مدیریت کاغذ

بررسی وضعیت مدیریت کاغذ در چاپگر متفاوت است: این که چاپگر توانایی چاپ روی چه کاغذهایی و با چه ضخامت و اندازه ای را دارد و آیا قادر است بدون دخالت انسان دو طرف آن را چاپ کند یا حداکثر چه تعداد کاغذ را در خود نگه می دارد، تعداد سینی های ورودی کاغذش چقدر است و…؟

بسته به نوع کاربری می تواند عوامل مختلف دیگری نیز در انتخاب چاپگر مهم باشد.